АЛЬСЕЙТОВА САЛТАНАТ ЖАНҰЗАҚҚЫЗЫ

АЛЬСЕЙТОВА САЛТАНАТ ЖАНҰЗАҚҚЫЗЫ

тарих пәнінің мұғалімі, Үш тілді оқытатын дарынды балаларға арналған мамандандырылған сыныптары бар «Мұрагер» мектебі, Қызылордақаласы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: «Мұрагер»

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Альсейтова Салтанат
Сынып : 8 Қатысқандар Қатыспағандар
Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ – орыс қарым қатынастарының тарихы
Оқу мақсаты 7.3.1.2 – Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау.

7.3.2.2- Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау

Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар орындай алады:

1.Қазақ хандығының Тәуке хан тұсындағы ішкі саясатын түсіндіреді

2.Қазақ хандығы мен орыс мемлекетінің арасындағы байланыстың бағыттарын ажыратады

Оқушылардың басым бөлігі орындай алады:

Тәуке хан мен Қайып ханның тұсындағы ішкі саясатты салыстырып талдайды

Кейбір оқушылар орындай алады:

Қазақ хандығы мен Ресей арасындағы саяси байланысына баға береді

Бағалау критерийі 1. Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайды

2. Қазақ хандығы мен орыс мемлекетінің арасындағы байланыстың бағыттарын ажыратады

3.Қазақ хандығы мен Ресей арасындағы саяси байланысына баға береді

Зерттеу сұрағы Қазақстан Ресей үшін неліктен Азияға шығатын «кілті мен қақпасы» болды?
Тарихи концепт Себеп салдар, дәлел, түсіндіру
Тілдік мақсаттар Сыныптағы диалог / жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

1.Қазақтарды Ресеймен жақындасуға мәжбүр еткен қандай жағдай еді?

2.Патша үкіметі Қазақстандағы көксеген мақсаттары қандай болды?

3.Қазақ даласына дипломатиялық тапсырмамен елшілер жіберіле бастауының себебі неде болды?

Терминология: Сепаратизм, Келтехандар, бекініс

Сөз тіркестер: Әскери отар, әскери шептер, Омбы бекінісі, Бухгольтц экспедициясы

Құндылықтарға баулу «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының тарих пен мәдениет, тілдің біртұтастығы құндылығын сақтауды жүзеге асыру мақсатында

тарихын толыққанды білуге, ұлтаралық бірлікке, ынтымақтастыққа құрметпен қарауға баулу.

Пәнаралық байланыс География, информатика
Алдыңғы білім Қазақ-жоңғар қарым – қатынастары туралы тарихи деректер, кітаптар, деректі фильмдер
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрі Ресурстар
Сабақтың басы

4 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі

— Сәлемдесу

— Түгендеу

— Психологиялық ахуал туғызу «Шаттық шеңбері»

Шеңбер бойына тұрған оқушылар бір-біріне адам бойындағы жақсы қасиеттерді айтады.

Мұғалім сөзі:

«өсер елдің баласы бірін-бірі батыр дейді» дегендей адам бойындағы игі қасиеттердің бәрі сіздерден табылатынына сенімдімін, енді қима қағаздарды алып, топтарға бірігейік.

І. Ұлы жүз

ІІ. Орта жүз

ІІІ. Кіші жүз

Төле би, Қазыбек би, Әйтеке би суреттері қима түрде беріледі
Сабақтың ортасы

32 минут

Үй тапсырмасын сұрау

Топтық жұмыс «Тізбектен не түсіп қалған?» әдісі арқылы жүргізіледі.

Қазақ – жоңғар, қазақ- башқұрт, қазақ-орыс қарым- қатынасы жөнінде жазылған мәтіндер.

1.

2.

3.

Сұрау.

«Теңге ілу» әдісі арқылы қобдишадан түрлі түсті фишка алу арқылы жүргізіледі.

Көк фишка алған оқушы жауап береді.

Қ/Б геометриялық фигуралар арқылы жүргізіледі

Жаңа тақырып: 18 ғасырдағы орыс-қазақ қарым-қатынасы

«Детальдарды қосу» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа түсінік беріледі

  1. Географиялық орналасуын білу
  2. Әскери бекіністерді анықтау
  3. Бухгольцтың маршрутын белгілеу

Суретпен жұмыс

Бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек»

Жұптық жұмыс. «Ментальды карта» әдісі арқылы

Сұрау. Жасыл фишка алған бала

Қ\Б «Мұғалімнің мадақтауы»

Жеке жұмыс.

5.2.«Тірек сызба»

«Тарихи диктант» әдісі

Қалыптастырушы бағалау парағы жеке жұмыс

Тақырыбы XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ – орыс қарым қатынастарының тарихы
Оқу мақсаты Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау.

Қазақ хандығының сыртқы саясатының нәтижелерін анықтау

Ойлау дағдыларының деңгейлері Білу, түсіну
Бағалау критериийлері Қазақ -орыс қарым –қатынасын тарихын біледі.

Қазақ хандығының этникалық-әлеуметтік құрылымын,діни- наным сенімдерін ажыратады

1 — тапсырма Тарихи диктант

Шарты: Көп нүктенің орнына Қазақ – орыс қарым –қатынасына қатысты сөздерді қояды.

Қажетті сөздер:

2-Тапсырма:«Трек сызба»

Шарты: XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ – орыс қарым қатынастарының тарихы рөлін талдаңыз

Бағалау критерийлері Дескриптор
1. Қазақ -орыс қарым –қатынасын тарихын біледі. 1.Қазақ –орыс қарым – қатынасынының ішкі сыртқы саясатының тарихын біледі.

2.Тарихи диктантты оқи отырып қажетті орнына тиісті сөздерді қояды.

2. Қазақ

хандығының этникалық-әлеуметтік құрылымын,діни- наным сенімдерін ажыратады

1.XVIII ғасырдың басына дейінгі қазақ – орыс қарым қатынастарының этникалық-әлеуметтік құрылымын,діни- наным сенімдерін тарихы рөлін ажыратады

2.Дұрыс жауапты тірек сызба арқылы белгілейді

Геометриялық фигуралар

Интербелсенді тақтадағы карта

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Мақсат бойыншасаралау;

Нәтиже немесе жауап бойынша саралау;

Ресурс немесе мәтін бойынша саралау;

Қарым-қатынас формалары бойынша саралау;

Оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау;

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Топтық, жұптық, жеке жұмыстар жүргізу барысында қалыптастырушы бағалау критерийіне сүйене отырып мұғалім тарапынан қолдау, марапаттау, өзін-өзі бағалау, ұсыныс, пікір айту арқылыбағаланады.

1-топтық жұмыста «Табыс критерийі» арқылы геометриялық фигуралар арқылы;

2-топтық жұмыста мұғалімнің марапаттауы арқылы бағаланады.

3-жеке жұмыста дескрипторға сүйене отырып бір-біріне бағаберу арқылы;

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Жұптық жұмыс «Ментальды карта» әдісін қолдандық

жеке жұмыс «Тенге алу әдісі»,

қосымша ақпаратта берілген жеке жұмыс «Тізбектен не түсіп қалған» әдістері арқылы тапсырмалар беріледі

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сыныптағы парта, орындық, тақтаның талапқа сай тұруы;

Жарықтың түсуі оқушының көру қабілетіне кері әсеретпеуі; сергіту сәтін уақытылы уйымдастыру; сынып тазалығы, электр жабдықтарының талапқа сай орнатылуы.

Белсенді оқуды ұйымдастыру үшін ұжымдық жұмыс тиімді деп есептедім.

Бірлескен оқуды ұйымдастыруда көбіне топтық жұмыс сәтті болады

Жауапкершілікпен жұмыс жасауда жұптық жұмыс шешуші рөл атқарады.

Оқушылардың қажеттілігін анықтау үшін жеке жұмыс жасау жақсы нәтиже береді.

Мадақтау арқылы

Өзара бағалау-екі жұлдыз,бір ұсыныс арқылы

Өзін-өзі бағалау — дайын үлгі арқылы

Өзін-өзі бағалау — дайын үлгі арқылы

Мадақтау

Cергіту жаттығуын қимылмен көрсету:

-дене қимылын жасайды

-аяқ, қолды қозғау

-жұптасады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты?

1.

2.

Сабақтың бұданда да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Сабақтың соңы

4 минут

Рефлексия:Плюс,минус,қызық әдісі.

П-плюс М-минус Қ-қызық
Сабақта не ұнағанын жазады Қиын болган мәселелер . Сабақта алған жаңа мәліметтер мен қызықты оқу әрекеттерін жазады.
Таблица

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.